Acoustic molton impregnated in flame retardant and 500-g-quality, for rehearsal room , studios and stages with excellent sound absorption coefficient.
| Product type | blackout cloth |
| Type | Acoustic molton |
| Material | 80% cotton / 20% viscose, recycled |
| Color | Black |
| Width | 3 m |
| Weighted sound absorption coefficient (ISO 11654) | w : 0,70 nature / 0.60 black |
| SOUND Reduction Coefficient NRC (ASTM C423) | 0,65 nature / 0,60 black |
| Weight | 500 g/m² |
| Weight | 1,5 kg |
| Other features | Flame resistant (B1) |
Acoustic molton impregnated in flame retardant and 500-g-quality, for rehearsal room , studios and stages with excellent sound absorption coefficient.