Der er ikke flere varer i din indkøbskurv
-
Stereo & TV
-
Autostereo
- Radioer
- Forstærker
-
Bil- og modelspecifik
- Audi
- BMW
- Citroen
- Dacia
- DS Automobiles
- Fiat
- Ford
- Hyundai
- KIA
- Mazda
- Mercedes
- Mini
- Mitsubishi
- Nissan
- Opel
- Peugot
- Porsche
- Rover
- Renault
- Saab
- Seat
- Skoda
- Smart
- Ssangyong
- Subaru
- Suzuki
- Toyota
- Volkswagen
- Volvo
- Alfa romeo
- Chevrolet
- Chrysler
- Honda
- Iveco
- Jaguar
- Jeep
- Lancia
- Land rover
- Lexus
- Man
- DAF
- Scania
- Aston Martin
- DSP
- Dæmpning & isolering
-
Højttalere
- Marinestereo
- Montage og Tilbehør
- Multimedie
- Navigation
- Nyheder
-
Lyd & lys
-
Kabler & Stik
- EL-SALG
-
Tlf, Tablet, Laptops & Gaming
- Netværks udstyr
- Tilbehør computer & IT
-
Gaming
- Compter, Bærbar & Tablets
-
Telefoner Menu
- Smartwatch
- Walkie-talkie
- Fastnettelefoni
- Mobiltelefoner
-
Tilbehør mobiltelefoner
- Adapter til mobiltelefoner
- Batterier til mobiltelefoner
- Biltilbehør til mobiltelefoner
- Kabler til mobiltelefoner
- Lydtilbehør til mobiltelefoner
- Skærmbeskyttelse til mobiltelefoner
- Tasker til mobiltelefoner
- Tilbehør til mobiltelefoner
- Covers til mobiltelefoner
- Tilbehør til iPhone
- Oplader til mobiltelefoner
- Printere & Scannere
- Foto Udstyr
-
Mærker
-
Monacor
- Alarm & overvågning
-
Installationslyd
- Forstærkere
- Mixere + afspillere
- Volumekontroller + tilbehør
- Væg- + loftshøjttalere
- Indbygningshøjttaler
- Vejrbestandige højttaler
- Mobile-anlæg
- Højttalersystemer
- Horn højttalere
- Talevarsling
- Søjlehøjttalere
- Lyd via netværk
- Bordmikrofoner
- Megafoner
- Signalprocessorer
- Teleslynge
- Tour guide + konference
- FUGA-paneler
- Tilbehør konference system
- Lyd + billede transmission
- Energi + gør-det-selv
-
Overvågning + alarm
-
Professionel lyd
- Tilbehør
- Signalprocessorer
- Mikrofoner trådløse
- Transport + opbevaring
- Mixere
- Stageboxe + multikabler
- Lyd til hjemmet
- PA-højttalere passive
- PA-højttalere aktive
- Stativer + beslag
- Afspil + optag
- PA-systemer
- Mikrofoner
- Hovedtelefoner
- Konference + tour guide
- PA-forstærkere
-
Højttaler byg-selv
-
Professionelt lys
-
Stik + kabler
- Bilstereo
- Kataloger
- MondeF
- Monacor NEWS
- Monacor News 2
- Yamaha
-
Adam Hall
- Stands & Tripods
-
Flight Case Material
- 19" Rack Accessories
-
Lighting Equipment
-
PA & Sound Equipment
-
Installation Equipment
- Preamplifiers & Mixing Consoles
-
Wireless Systems & Microphones
- Accessories for Wireless Systems
- Conference Microphones & Paging Systems
- Wired Microphones
- Wireless Systems with Bodypack and Headset
- Wireless Systems with Bodypack and Instrument Cable
- Wireless Systems with Bodypack and Lavalier
- Wireless Systems with Bodypack and Wind Microphone
- Wireless Systems with Handheld
- Accessories for Microphones
- Audio Tools
- Installation cable
- Installation Power Amplifiers
- Installation Loudspeakers
- Guitar & Bass Equipment
- Cables & Connectors
- Stage Equipment
-
Studio & Recording Equipment
- Hose & Cable Protectors
- DIY Speakers
- Consumables & Accessories
- Merchandise
-
Viladsen
- Selek
-
Monacor
-
Udlejning
MONACOR Forforstærker - SLA-35
Stereo forforstærker
Tilpasningsproblemer og dårlig lyd kan opstå, når man forbinder smartphones, mobiltelefoner, tablets og MP3-afspillere til en forstærker eller en mixer. Med korrekt indstilling af impedans og gain sørger SLA-35 for en bedre lyd.
- Justerbar attenuation ned til 1/10 (-20 dB) eller gain op til det 10-dobbelte (+20 dB)
- Impedansomskifter Hi/Lo
- RCA- og 3,5 mm stereoind- og udgange
- Metalkabinet
- Strømforsyning medfølger
tools4music 04/2013
"This unit is an excellent addition to your tool case. With the required connections and a volume control with well-dimensioned amplification, the SLA-35 from MONACOR is an ideal aid for level adjustments. It is of solid workmanship and service-friendly. The SLA-35 was intended as a basic level control and impedance converter. However, due to its excellent S/N ratio and the wide frequency range, it is also suitable for traditional high-end premium hi-fi applications."
tastenwelt 04/2013
"With the SLA-35, it is also possible to use smartphones as an audio source at the mixer. The level/impedance converter allows for perfect signals. This results in absolutely clean signals which prevent both clipping and noise. Top workmanship!"
EVENT Rookie 03/2013
"An excellent aid for the generation smartphone - the functionality is as simple as it is brilliant - With the rotary control at the front panel, the input signal can either be attenuated or amplified by 20 dB max. This prevents an overload and thus clipping of the following mixer or an underload accompanied by audible noise."
| Type | converter |
| Frequency range | 3-50,000 Hz |
| Control range | - |
| Control frequencies | - |
| Input signal | 7 V max. |
| Input sensitivity | - |
| Input impedance | 35 k_/8.1 k_ (switch -5.6 dB) |
| Output signal | max. 4.5 V/1.6 k_ |
| Output impedance | - |
| Gain | 0.1-10 (±20 dB) continuously adjustable, additionally -5.6 dB, switchable |
| Phantom power | - |
| Compression | - |
| Gate ratio | - |
| Crossover frequency | - |
| High-pass filter | - |
| Low cut | - |
| Transmission ratio | - |
| S/N ratio | > 83 dB |
| Channel separation | > 68 dB |
| THD | < 0.03% |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Power supply | via encl. power supply |
| Dimensions | 88 x 37 x 103 mm |
| Weight | 450 g |
| Inputs | 1 x RCA L/R, 1 x 3.5 mm jack |
| Outputs | 1 x RCA L/R, 1 x 3.5 mm jack |
| Other features | - |
16 andre varer i den samme kategori:
Stereo forforstærker
Tilpasningsproblemer og dårlig lyd kan opstå, når man forbinder smartphones, mobiltelefoner, tablets og MP3-afspillere til en forstærker eller en mixer. Med korrekt indstilling af impedans og gain sørger SLA-35 for en bedre lyd.
- Justerbar attenuation ned til 1/10 (-20 dB) eller gain op til det 10-dobbelte (+20 dB)
- Impedansomskifter Hi/Lo
- RCA- og 3,5 mm stereoind- og udgange
- Metalkabinet
- Strømforsyning medfølger
tools4music 04/2013
"This unit is an excellent addition to your tool case. With the required connections and a volume control with well-dimensioned amplification, the SLA-35 from MONACOR is an ideal aid for level adjustments. It is of solid workmanship and service-friendly. The SLA-35 was intended as a basic level control and impedance converter. However, due to its excellent S/N ratio and the wide frequency range, it is also suitable for traditional high-end premium hi-fi applications."
tastenwelt 04/2013
"With the SLA-35, it is also possible to use smartphones as an audio source at the mixer. The level/impedance converter allows for perfect signals. This results in absolutely clean signals which prevent both clipping and noise. Top workmanship!"
EVENT Rookie 03/2013
"An excellent aid for the generation smartphone - the functionality is as simple as it is brilliant - With the rotary control at the front panel, the input signal can either be attenuated or amplified by 20 dB max. This prevents an overload and thus clipping of the following mixer or an underload accompanied by audible noise."