Dynamisk mikrofon, til tale og sang.
| Type | vocal microphone |
| Version | - |
| Transmission method | cable |
| Polar pattern | cardioid |
| System | dynamic |
| Carrier frequency range | - |
| Transmitting power | - |
| Power supply | - |
| Operating time | - |
| Audio frequency range | 50-16,000 Hz |
| Nominal impedance | 500 _ |
| Sensitivity | 2.5 mV/Pa/1 kHz |
| S/N ratio | - |
| Maximum sound pressure | 145 dB |
| Power supply | - |
| Gooseneck length | - |
| Material (housing/cabinet) | metal |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Dimensions | Ø 54 mm x 175 mm |
| Weight | 250 g |
| Cable | 5 m, low-noise, 6.3 mm plug |
| Connection | XLR, bal. |
Dynamisk mikrofon, til tale og sang.