| Polar pattern | cardioid |
| Frequency range | 100-16,000 Hz |
| Sensitivity | 3.2 mV/Pa |
| Maximum sound pressure | - |
| Output impedance | 680 _ |
| S/N ratio | > 60 dB |
| Coupling capacitor | 0.1-4.7 µF |
| Suitable for | - |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Power supply | DC current 1.5-10 V/0.5 mA |
| Dimensions | Ø 9.7 mm x 5.2 mm |
| Weight | 1 g |