| Type | desktop microphone |
| Version | - |
| Transmission method | cable |
| Polar pattern | omnidir. |
| System | electret |
| Carrier frequency range | - |
| Transmitting power | - |
| Power supply | - |
| Operating time | - |
| Audio frequency range | 60-12,000 Hz |
| Nominal impedance | 1 k_ |
| Sensitivity | 6 mV/Pa |
| S/N ratio | > 40 dB |
| Maximum sound pressure | - |
| Power supply | 1 x 1.5 V batt. AA size |
| Gooseneck length | - |
| Material (housing/cabinet) | - |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Dimensions | 75 x 25 x 110 mm (console housing), 200 mm (length of gooseneck) |
| Weight | 380 g |
| Cable | - |
| Connection | 6.3 mm plug |