| Type | directional microphone |
| Version | - |
| Transmission method | cable |
| Polar pattern | hypercardioid/lobe |
| System | back electret |
| Carrier frequency range | - |
| Transmitting power | - |
| Power supply | - |
| Operating time | - |
| Audio frequency range | 50-18,000 Hz |
| Nominal impedance | 250 _ |
| Sensitivity | 10 mV/Pa |
| S/N ratio | - |
| Maximum sound pressure | 125 dB |
| Power supply | DC current 9-48 V, phantom power |
| Gooseneck length | - |
| Material (housing/cabinet) | - |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Dimensions | Ø 19 mm x 330 mm |
| Weight | 125 g |
| Cable | - |
| Connection | 3-pole XLR |