-
Stereo & TV
-
Autostereo
- Bilradio
- Forstærker
-
Bil- og modelspecifik
- Audi
- BMW
- Citroen
- Dacia
- DS Automobiles
- Fiat
- Ford
- Hyundai
- KIA
- Mazda
- Mercedes
- Mini
- Mitsubishi
- Nissan
- Opel
- Peugot
- Porsche
- Rover
- Renault
- Saab
- Seat
- Skoda
- Smart
- Ssangyong
- Subaru
- Suzuki
- Toyota
- Volkswagen
- Volvo
- Alfa romeo
- Chevrolet
- Chrysler
- Honda
- Iveco
- Jaguar
- Jeep
- Lancia
- Land rover
- Lexus
- Man
- DAF
- Scania
- Aston Martin
- DSP
- Dæmpning & isolering
-
Højttalere
- Marinestereo
- Montage og Tilbehør
- Multimedie
- Navigation
- Nyheder
-
Lyd & lys
-
Kabler & Stik
- EL-SALG
-
Tlf, Tablet, Laptops & Gaming
- Netværks udstyr
- Tilbehør computer & IT
-
Gaming
- Compter, Bærbar & Tablets
-
Telefoner Menu
- Smartwatch
- Walkie-talkie
- Fastnettelefoni
- Mobiltelefoner
-
Tilbehør mobiltelefoner
- Adapter til mobiltelefoner
- Batterier til mobiltelefoner
- Biltilbehør til mobiltelefoner
- Kabler til mobiltelefoner
- Lydtilbehør til mobiltelefoner
- Skærmbeskyttelse til mobiltelefoner
- Tasker til mobiltelefoner
- Tilbehør til mobiltelefoner
- Covers til mobiltelefoner
- Tilbehør til iPhone
- Oplader til mobiltelefoner
- Printere & Scannere
- Foto Udstyr
-
Mærker
-
Monacor
- Alarm & overvågning
-
Installationslyd
- Forstærkere
- Mixere + afspillere
- Volumekontroller + tilbehør
- Væg- + loftshøjttalere
- Indbygningshøjttaler
- Vejrbestandige højttaler
- Mobile-anlæg
- Højttalersystemer
- Horn højttalere
- Talevarsling
- Søjlehøjttalere
- Lyd via netværk
- Bordmikrofoner
- Megafoner
- Signalprocessorer
- Teleslynge
- Tour guide + konference
- FUGA-paneler
- Tilbehør konference system
- Lyd + billede transmission
- Energi + gør-det-selv
-
Overvågning + alarm
-
Professionel lyd
- Tilbehør
- Signalprocessorer
- Mikrofoner trådløse
- Transport + opbevaring
- Mixere
- Stageboxe + multikabler
- Lyd til hjemmet
- PA-højttalere passive
- PA-højttalere aktive
- Stativer + beslag
- Afspil + optag
- PA-systemer
- Mikrofoner
- Hovedtelefoner
- Konference + tour guide
- PA-forstærkere
-
Højttaler byg-selv
-
Professionelt lys
-
Stik + kabler
- Bilstereo
- Kataloger
- MondeF
- Monacor NEWS
- Monacor News 2
- Yamaha
-
Adam Hall
- Stands & Tripods
-
Flight Case Material
- 19" Rack Accessories
-
Lighting Equipment
-
PA & Sound Equipment
-
Installation Equipment
- Preamplifiers & Mixing Consoles
-
Wireless Systems & Microphones
- Accessories for Wireless Systems
- Conference Microphones & Paging Systems
- Wired Microphones
- Wireless Systems with Bodypack and Headset
- Wireless Systems with Bodypack and Instrument Cable
- Wireless Systems with Bodypack and Lavalier
- Wireless Systems with Bodypack and Wind Microphone
- Wireless Systems with Handheld
- Accessories for Microphones
- Audio Tools
- Installation cable
- Installation Power Amplifiers
- Installation Loudspeakers
- Guitar & Bass Equipment
- Cables & Connectors
- Stage Equipment
-
Studio & Recording Equipment
- Hose & Cable Protectors
- DIY Speakers
- Consumables & Accessories
- Merchandise
-
Viladsen
- Selek
-
Monacor
-
Udlejning
IMG STAGELINE PA-forstærker 2x300Wrms - STA-600
Professionel stereo PA-forstærker, med indbygget delefilter og limiter.
- LCD-indikator for temperatur, mode og beskyttelsesfunktion
- Indbygget delefilter: 120 Hz, 24 dB/okt., kan indstilles til subwoofer, full range eller satellit
- Stereo, parallel eller brokobling
- Temperaturstyret ventilator
- 2 x volumenkontrol
- Ground lift
- Højttalerforsinkelse
- Beskyttelseskredsløb med LED-indikator for beskyttelse mod kortslutning, overophedning og overspænding ved udgangene
- Hver kanal har LED-indikator for spænding, volumen og limiter
- NEUTRIK SPEAKON højttalertilslutning
STA-1400, STA-1000 og STA-600 leveres med 3-polede IEC stik og matchende strømkabler.
Beat 01/2012
"Two MEGA-112 as top parts as well as one MEGA-118SUB were brought to the test. We used the power amplifiers STA-600 and STA-1400 for the top parts in bi-amping and the STA-1000 for the bass reproduction. For the functional control, we applied the digital speaker management DSM-260. The units were tested in a small factory building ... it featured many windows, a concrete floor and several tiled surfaces, allowing the high frequencies to show no mercy ... however, with the precise equalizers of the DSM-260, we were able to tame these very quickly ... the unit allows to optimise the sound quickly and intuitively ... we turned the volume up and achieved an impressive performance. The subwoofer is very stable and provides a really powerful sound. The MEGA-112 impresses by a really well-balanced sound. Full and dynamic dance music with a really great sound can thus be achieved. This PA system is able to easily provide a professional sound for 400 guests, even for the more sophisticated listener. Thumbs up. The selected PA combination is very suitable for everyone performing at temporary locations."
LOG IND! Forspørg om prismatch, TILBUD på en eller flere varer
account_circle Forbindelse| Channels | 2 |
| Zones | - |
| Power rating | 600 W |
| Power rating at 2 _ | - |
| Power rating at 4 _ | 2 x 300 W |
| Power rating at 8 _ | 2 x 200 W |
| Power rating at 100 V | - |
| Power rating with 4 _ bridged operation | - |
| Power rating with 8 _ bridged operation | 1 x 550 W |
| Peak music power output (PMAX) | 1,000 W |
| Output impedance | - |
| Inputs | 1 V/20 k_ |
| Attenuation factor | |
| Frequency range | 20-20,000 Hz |
| Crossover network | 24 dB/oct. |
| Crossover frequency | 120 Hz |
| Integrated limiter | yes |
| Equalizer bass | - |
| Equalizer midrange | - |
| Equalizer treble | - |
| S/N ratio | > 95 dB |
| Crosstalk attenuation | > 60 dB |
| THD | < 0.1% |
| Power supply | _ 230 V/50 Hz/1,000 VA |
| Mains voltage | _ 230 V |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Power consumption, operation | 1,000 VA |
| Power consumption, standby | - |
| Standby current | - |
| Operating voltage (possible alternative) | - |
| Power supply (possible alternative) | - |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Dimensions | 482 x 88 x 418 mm, 2 RS |
| Width | 482 mm |
| Height | 88 mm |
| Depth | 418 mm |
| Rack spaces, RS | 2 |
| Weight | 12.5 kg |
| Connections | 1 x 3-pole XLR L/R, bal. 1 x 6.3 mm jack L/R, bal. 1 x NEUTRIK SPEAKON L/R 2 x pair of screw terminals |
16 andre varer i den samme kategori:
Professionel stereo PA-forstærker, med indbygget delefilter og limiter.
- LCD-indikator for temperatur, mode og beskyttelsesfunktion
- Indbygget delefilter: 120 Hz, 24 dB/okt., kan indstilles til subwoofer, full range eller satellit
- Stereo, parallel eller brokobling
- Temperaturstyret ventilator
- 2 x volumenkontrol
- Ground lift
- Højttalerforsinkelse
- Beskyttelseskredsløb med LED-indikator for beskyttelse mod kortslutning, overophedning og overspænding ved udgangene
- Hver kanal har LED-indikator for spænding, volumen og limiter
- NEUTRIK SPEAKON højttalertilslutning
STA-1400, STA-1000 og STA-600 leveres med 3-polede IEC stik og matchende strømkabler.
Beat 01/2012
"Two MEGA-112 as top parts as well as one MEGA-118SUB were brought to the test. We used the power amplifiers STA-600 and STA-1400 for the top parts in bi-amping and the STA-1000 for the bass reproduction. For the functional control, we applied the digital speaker management DSM-260. The units were tested in a small factory building ... it featured many windows, a concrete floor and several tiled surfaces, allowing the high frequencies to show no mercy ... however, with the precise equalizers of the DSM-260, we were able to tame these very quickly ... the unit allows to optimise the sound quickly and intuitively ... we turned the volume up and achieved an impressive performance. The subwoofer is very stable and provides a really powerful sound. The MEGA-112 impresses by a really well-balanced sound. Full and dynamic dance music with a really great sound can thus be achieved. This PA system is able to easily provide a professional sound for 400 guests, even for the more sophisticated listener. Thumbs up. The selected PA combination is very suitable for everyone performing at temporary locations."