| Rated voltage | 1.5 V |
| Type | AA size |
| IEC | LR6 |
| ANSI | AA |
| Capacity | 3,400 mAh |
| Technology | alkaline-manganese |
| Quantity | 24 pcs. |
| Capacity | - |
| Charging current | - |
| Charging time | - |
| VdS No. | - |
| Panasonic No. | - |
| Dimensions | Ø 14 mm x 50 mm |
| Weight | 25 g/pc. |
| Connections | |
| Other features | non-rechargeable |