| Power rating (PRMS) | 7 W (mains operation), 6 W (battery) |
| Peak music power output (PMAX) | 10 W (mains operation), 8 W (battery) |
| Frequency range | - |
| Carrier frequency | - |
| Operating range | - |
| Inputs | - |
| Link | - |
| THD | - |
| Max. SPL | - |
| Equalizer, bass | - |
| Equalizer, midrange | - |
| Equalizer, treble | - |
| Power supply | via encl. power supply or 6 x batt. AA size |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Dimensions | 190 x 90 x 55 mm |
| Weight | 290 g |
| Connections | 1 x 3.5 mm jack (mic), 1 x 3.5 mm jack (line) |