| Rated voltage | 1.5 V |
| Type | D size |
| IEC | LR20 |
| ANSI | D |
| Capacity | 19,760 mAh |
| Technology | alkaline-manganese |
| Quantity | 2 pcs. |
| Capacity | - |
| Charging current | - |
| Charging time | - |
| VdS No. | - |
| Panasonic No. | - |
| Dimensions | Ø 34 mm x 60 mm |
| Weight | 142 g/pc. |
| Connections | |
| Other features | non-rechargeable |