| Rated voltage | 3 V |
| Type | photo |
| IEC | CR15H270 |
| ANSI | CR2 |
| Capacity | 850 mAh |
| Technology | lithium-manganese dioxide |
| Quantity | 1 |
| Capacity | - |
| Charging current | - |
| Charging time | - |
| VdS No. | - |
| Panasonic No. | - |
| Dimensions | Ø 15 mm x 27 mm |
| Weight | 0.011 kg |
| Connections | |
| Other features | non-rechargeable |